Teadupärast on tselluliit tänapäeva naiste suur vaenlane.

Kuivharjamine on õigupoolest üks lihtsamaid koduseid vahendeid tselluliidi ärahoidmiseks ja vähendamiseks. Osta kuivhari meie e-poest.

Kuivharjamine on naha – inimese kõige suurema elundi – mõjutamine teatud kindlat meetodit kasutades. Kuivharjamise meetod on kasutusel peamiselt aroomterapeutide juures. Samas on see üks osa iseseisvast nn nahahooldusest, mida saab teha iga inimene ise kodus.

LÜMFIRINGE

Kuivharjamise peamiseks ülesandeks on pindmiste surnud naharakkude eraldamine ja pindmise vereringe aktiviseerimine. See tagab parema ainevahetuse nahas, parema nahajume kogu kehal, parema naha elastsuse ja lõpuks ka lümfiringe elavdamise. Lümfiringe on keha peamine korrastaja, puhastaja ja korrashoiu eest vastutaja. Lümfiringe üheks ülesandeks on kehast teatud ainevahetusjääkide likvideerimine (transport neerudesse ja sealtkaudu kehast välja). Need on jääkained, mida normaalne veenivereringe ära ei vii.

Selleks et lümfiringe korralikult saaks töötada, vajab ta nn lihastepumpa, ehk siis piisavalt õiget liikumist. Liigne aeroobne treening takistab lümfiringe tööd. Seega kõik need, kelle meelisspordiks on aeroobne treening ning kellele on tekkinud tselluliit, peaksid kindlasti tegema lisaks kuivharjamist. Samuti takistab lümfiringet ka liiga vähene liikumine ning pidevalt toolil istumine. Igal juhul tuleks leida endale sobiv liikumine, aga ka siis on hea lümfiringet natuke kaasa aidata läbi kuivharjamise.

Lümfiringet mõjutab loomulikult ka keha hormoonide töö. Just hormonaalne tasakaalutus on see, mis võib anda lisatõuke liigsele koormusele lümfiringes. Kõik see kokku tekitab naistele tänapäeval nii populaarse probleemi nagu tselluliidi. Tselluliit ei ole alati tüsedate inimeste probleem. Võib olla täiesti normkehakaaluga või isegi kõhnem inimene, kuid tselluliit vohab teatud kohtades. Ning tüsedal inimesel võib seda näiteks üldse mitte olla.

Tselluliidiga õiges ja aeglases tempos toimetamine tasakaalustab menstruatsioonitsükli ja annab parema meeleolu ning need kaks omakorda tõstavad stressitalutavust.

MILLAL EI TOHI KUIVHARJAMIST TEHA?

  • Palavikuga ja kolm päeva pärast palavikku;
  • Ulatuslike löövetega nahal, lahtiste haavade, mädanike, vistrike korral;
  • Raseduse ajal (juhul kui on tehtud regulaarset kuivharjamist enne rasedust, siis võib jätkata, kuid alustada raseduse ajal ei tohi);
  • Ei ole soovitav teha imetamise ajal, sest jääkained võivad sattuda imiku organismi (kui ema ei tarbi piisavalt vedelikku);
  • Kasvajate diagnoosi puhul (kui eemaldatud, siis järgneva 8 aasta jooksul mitte teha);
  • Ettevaatust pärast eelmisel õhtul rikkalikult tarbitud alkoholi;
  • Pärast vaktsineerimist peaks olema vahe vähemalt üks nädal;
  • Liigväsimuse korral mitte teha, siis oleks parem minna magama. Ei ole soovituslik teha ka vahetult enne magama minekut, sest võib juhtuda, et pärast seda mitu tundi ei tule uni, sest ainevahetus on üles erutatud.

KUIDAS KÄIB KUIVHARJAMINE?

Pärast dušši all käimist või pesemist peab ennast kõigepealt kuivatama (varbaotstest suunaga üles ja sõrmeotstest suunaga kaenla alla). Kunagi ei tohi teha kuivharjamist enne dušši. Keha peab olema tõesti kuiv ja alles siis võib alustada kuivharjamisega.

Kuivharjamist tehakse vastavalt kehapiirkonnale ja naha tundlikkusele:

  1. karedama froteekindaga või
  2. naturaalsete harjastega pehme nn kehaharjaga. Harjased peavad kindlasti olema naturaalsed, mitte sünteetilised. Ja hari ise piisavalt pehme. Kui hari on liiga kõva, võib see nahka vigastada (võivad tekkida üliväikesed nahakriimustused, mis takistavad õiget naha funktsioneerimist). Mõnikord, kui hari on väga kõva, aitab harja keeva veega ülevalamine.

HARJA LIIKUMISE SUUND

Alustatakse reeglina paremalt poolt ja lõpetatakse vasakul kehapoolel. Kuivharjamise juures on väga tähtis harja liikumise suund. Kõik suunad on ühendatud – seotud lümfi liikumise suunaga (vt lisatud joonist). Mitte kunagi ei tohi liigutust teha edasi-tagasi. Alati on suund kas kaela, kaenla või kubeme lümfisõlmede suunas. Kõigi liigutuste surve on hästi pehme.

Lümfi saame mõjutada just pehmelt silitades. Mitte raskelt vajutades ning jõudu kasutades. Kui mitu korda ühte liigutust teete, on sisetunde küsimus. Kokku võiks kuivharjamine kesta vähemalt 3–5 minutit.

  1. Pange kätte massaažikinnas, see võib olla ka froteekinnas. Liikuge lõua alt rangluu lümfisõlmedeni. Algul paremalt poolt, siis vasakult poolt.
  2. Rinnaku keskelt rinna alla ja sealt kaenla lümfisõlmedeni. Jällegi korrata vasakult poolt (võib samuti teha froteekindaga).
  3. Õlavarred- küünarnukist kaenla alla, õlavarre pealt kaenla alla ja selja tagant üle õla kaenla alla.
  4. Sõrmeotstest kaenla alla täpselt samuti kui õlavarre puhul (sõrmeotstest peopesast kaenla alla, siis sõrmeotstest pöidla küljelt kaenla alla, sõrmeotstest käe pealt kaenla alla ja välimiselt küljelt sõrmeotstest (väike sõrm) seljatagant (üle küünarnuki) ette kaenla alla ning jällegi vasak pool. Võib (ei pea) kasutada juba pehmet harja.
  5. Ümber naba päripäeva paar kolma korda (katkine ring).
  6. Põlve siseküljest üles kubemesse, põlve pealt kubemesse, põlve välimiselt küljelt kubemesse, selja tagant põlveõndlast reit mööda üle tuhara ette kubemesse.
  7. Suure varba otsast sisekülge pidi pikk liigutus kubemesse, varbaotstest jala pealt säärt mööda üles üle põlve, reie pealt ja kubemesse, väikesest varbast, üle hüppeliigese, üle sääre välisküljelt, reie väliskülg ja ette kubemesse ja selja tagant kannast, säärt mööda üles edasi reit mööda üles, üle tuhara ja ette kubemesse. Sama korrata vasakult poolt.
  8. Ristluu piirkonnast kahele poole laiali selja tagant ette kubemesse. Probleemsemaid kohti (nt reisi) oleks mõistlik kas harjata kauem või lisaks pärast üldharjamist.

PÄRAST KUIVHARJAMIST

  • Juua toasooja vett (kindlasti mitte külma) või sooja teed (ilma suhkruta). Väga hea on juua õunaäädika vett (paar tilka klaasi vee kohta, nii et oleks hästi hästi nõrk maitse) või näiteks paari tilga sidruni või greibimahlaga maitsestatud vett. See kergendab neerude tööd. Päeva jooksul võiks juua umbes 2 liitrit vett.
  • Lümfisüsteemi puhastumist soodustavad veel roheline tee, ingver, pipar, meresool, õunaäädikas, külmpressitud toiduõli, kõrvitsa-, päevalille- ja seesamiseemned, pähklid (v.a maapähkel), oad, herned, kala- ja kanaliha.
  • Mitte mingil juhul kohe kohvi juua. Kohvi võib hiljem juua. Kahjuks tulevad ehk siis lümfisüsteemide puhastumist takistavad alkohol, must tee, punane liha, suhkur, püülijahu ja maapähkel.
  • Kehale võib kanda mõnda naturaalset külmpressõli. Kuiva naha puhul mandliõli (heade rasvade puudus toidus või organismi vedelikupuudus?), päevalilleõli, seesamiseemneõli, jojoba õli.
  • Igal juhul ei tohi kehale peale määrida mitte mingisugust parafiini ehk mineraalõli sisaldavat kehamääret (kapillaarvereringe on elavdatud, lümfiringe on elavdatud ning kreemides sisalduvad ained liiguvad kiiresti meie keha vereringesse ning seal on nad ohtlikud).
  • Kuivharjamise järgselt ei tohi teha mitte ühtegi veeprotseduuri (dušš) vähemalt järgneva 2 tunni jooksul (kuivharjamise tulemusel on lümfiringe aktiivses seisundis- kogu lümf liigub suure varba otsast üles, dušš aga vee vooluga viib liikumise tagasi suurde varbasse).

Vajuta siia, et vaadata kuivharjamise tooteid meie e-poest.

Ü.Liivamägi, “Perekooli logiraamat”, 2012 (www.e-perekool.ee) K.Prügi

Add to cart